Снимок экрана 2017-09-23 в 12.46.59.pngЦього літа ТОП-темою в сільському господарстві стало аграрне рейдерство. Підприємці, які роками обробляли свої ділянки, вирощували там збіжжя і будували стосунки зі своїми пайовиками, за лічені години залишалися без бізнесу, землі або врожаю. Таких випадків вже сотні, і далі буде. Аграрії очікують затишшя взимку, але готуються до нових нападів з наступної весни. Як викорінити рейдерство на селі видання «Грушевського, 5» запитало у заступника голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Дениса Марчука.

Денисе, наскільки серйозною є проблема, на погляд самих аграріїв?

Уявіть, що одного ранку до вашого будинку заявилися 15-20 незнайомців і просять вас на вихід, бо вчора вони домовилися з ким потрібно і переписали будинок на себе. Для переконливості вони можуть взяти з собою ще собак і зброю, щоб ви не опиралися. Як би ви почувалися? Яким був би ваш погляд на цю ситуацію? Аграрій, коли в нього забирають підприємство або поля, дуже часто залишається сам-на-сам із проблемою. В цьому вина і продажних судів, і корумпованих правоохоронців, і частково виконавчих органів, підпорядкованих Мін’юсту. З цією машиною самотужки не впораєшся, тому аграрії дуже занепокоєні.

Як відбувається типовий напад?

З цей рік рейдери відпрацювали безліч схем. Мабуть, найнахабніша – це збір чужого врожаю на полі. Пізно увечері або вночі на поле під’їжджає чужий комбайн і починає молотити, доки господар не бачить. Якщо ж він все-таки щось помітив і приїжджає на поле з претензією, йому пред’являються якісь «липові» документи на землю, а іноді – просто гвинтівка (на думку багатьох, найкращий аргумент).

Із погрозами легше впоратися, бо в цьому випадку поліція просто прожене рейдерів. А от за наявності підробних документів правоохоронці можуть стати як за фермера, так і за рейдера. У будь-якому випадку комбайн зупинять, та це нічого не дасть. Він може стояти там і тиждень, і два, а зерно тим часом буде опадати. Тобто весь дохід, на який розраховував аграрій, пропаде. Це нерідко змушує фермерів домовлятися з рейдерами і платити їм гроші, щоб вони забиралися і дали змогу зібрати зерно.

Але земля при цьому залишається у фермера?

Так. І наступного року він знову буде очікувати гостей. Гарантую.

Але є інша схема, коли рейдери претендують на весь земельний банк компанії або право власності на підприємство. Тоді він втрачає все і очікувати більше нічого. Тут задіяні недобросовісні державні реєстратори. За визначену суму грошей (розцінки дізнатися не складно) вони реєструють в Держреєстрі прав на нерухоме майно нового власника вашого підприємства або нові договори оренди на кадастрові номери з вашого земельного банку. І все. За один вечір ви позбавлені всього.

Скільки підприємств вже постраждали від рейдерства?

Наскільки нам відомо, цього року правоохоронці фіксують сотні звернень. Я не можу оперувати даними МВС, але ми маємо власні дані соціологічного опитування, проведеного на форумі ВАР 6 вересня. Ми зібрали близько 300 аграріїв з усіх областей України. Чверть із них постраждали від рейдерства і 70% чули про випадки нападів у своїх регіонах. Від незаконного переоформлення договорів оренди землі постраждали 17% респондентів, від захоплення врожаю – 6%, від переоформленням корпоративних прав на підставних осіб – 2%. Цю статистику ми збираємо, щоб підтвердити народним депутатам та чиновникам, що проблема реальна, і з нею потрібно щось робити.

21894863_1944168092539241_42477877_o.jpg

Що ви пропонуєте?

Ми пропонуємо ввести фінансову відповідальність державних реєстраторів. Розумієте, вони зараз просто безкарні. За їхні дії передбачене кримінальне покарання, але воно можливе лише, якщо довести, що злочинні дії були вчинені умисно, а це практично неможливо. Тому реєстратори і не бояться в’язниці. А якщо ми запровадимо фінансову відповідальність (при чому вона має відповідати тому збитку, який дії реєстратора спричинили підприємству), то мотивація лупити хабарі зійде нанівець, бо це стане невигідно, адже довести провину і накласти санкції буде набагато легше.

Також ВАР разом з рядом інших громадських організацій бере участь в розробці законопроекту, що матиме на меті захист аграріїв від рейдерства.

Невже досі жодного держреєстратора не притягнуто до відповідальності?

Звісно, вони несуть відповідальність. Але санкції для них обмежуються блокуванням доступу до реєстру чи позбавленням ліцензії.

Цими справами займається спеціально створений орган при Міністерстві юстиції - Комісія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Її ще називають Антирейдерська комісія. Зараз її очолює новий заступник міністра юстиції Олена Сукманова. До неї – Павло Мороз, колишній заступник міністра. На жаль, при ньому ми отримували чимало звернень від наших членів, які постраждали від дій комісії та сумнівалися в її об’єктивності. Цей орган повинен був коригувати дії реєстраторів, якщо вони помиляться. Але натомість фактично почав вирішувати, кому відійде земля. Фермери часто отримували запрошення на засідання вже після того, як воно відбулося. Або комісія публікувала рішення по справі ще до початку слухання. Таких випадків буде багато і ми очікуємо, що нове керівництво припинить цю практику.

Як вважаєте, чиновники та депутати підтримають вашу пропозицію про фінансову відповідальність?

Сподіваємося. Бачите, проблема засіла дуже глибоко. Опитування, яке я вже згадував, показало, що аграрії вважають основною причиною зростання земельного рейдерства недосконале законодавство (за цей варіант висловилися 43% опитаних). Ще 28% вважають, що найбільша проблема полягає в правоохоронних органах та судах. Суди, правоохоронці, закони та їх виконання – це наші хронічні проблеми. Ми пропонуємо рішення, яке можна швидко втілити і яке позбавить нас симптомів (тобто корупції серед держреєстраторів) і дасть час впоратися з причинами хвороби. Я впевнений, що підтримка нашої пропозиції стане правильним кроком.
Загрузка...

Оставьте первый комментарий