Знайти свою нішу та розвиватися в ній – універсальна формула успіху будь-якого бізнесу. Саме так вважає Денис Бондар, керуючий партнер юридичної фірми «Патріот», амбасадор Китайсько-української торгово-промислової асоціації. Він розповів, як мають працювати методи залучення необхідних інвестицій в українську економіку, а також як мотивувати інвесторів вкладати кошти для розвитку українського бізнесу.

Денисе, Ви презентували неурядовий проект «inUkraine Investment Assoсiation». Це «зелене світло» для стимулювання іноземних інвестицій? Розкажіть, як з’явилася ідея його створення?

Я маю практичний досвід представництва українського бізнесу на території ЄС (Чехія). За  роки практичної роботи я зрозумів, з якими проблемами зіштовхується наш бізнес у процесі пошуку інвесторів, а також наскільки важко іноземним інвесторам вийти на український ринок.

Снимок экрана 2018-07-19 в 10.35.06.pngВарто зауважити, що агенцій, організацій та бюро у сфері залучення інвестицій в Україні більше ніж достатньо. Однак деякі з них не розуміють новітніх підходів до іноземних ринків, не мають чітких стратегій або взагалі створені для отримання грантів чи дотацій з держбюджету.

Сьогодні Китай є одним з головних торговельних партнерів України. Проте, на мою думку, не потрібно фокусуватися лише на ньому. Насправді, інші азіатські країни (Саудівська Аравія, ОАЕ, Південна Корея, Туреччина, Казахстан, Азербайджан) також зацікавлені в інвестуванні в Україні. Однак найбільша проблема полягає в тому, що інвестори не зовсім розуміють весь потенціал, який має наша країна. Ми точно знаємо, що  необхідно трансформувати український бізнес всередині, щоб українські компанії та їх бізнес моделі стали більш зрозумілими для інвесторів. Тому необхідно донести всі перспективи та ініціативи, адже на цьому можна отримати профіт і вийти на нетрадиційні для нас азіатські ринки. Саме таку мету має «inUkraine Investment Assoсiation».

Які галузі найбільше цікавлять інвесторів?

Особливо цікавить легка, аграрна та переробна промисловість. Абсолютно точно інвестори виявляють інтерес до IT та сектору науково-технічної діяльності (винаходи, корисні моделі, промислові зразки тощо). В свою чергу потенційні інвестори із Саудівської Аравії розглядають інвестиції в будівельну галузь України. Вони готові вкласти понад 20 млн доларів США, але наразі в нас відсутні проекти щодо залучення інвестицій у сферу комерційної нерухомості.

Які сьогодні існують підводні камені, що заважають спрямувати інвестиції в основний капітал підприємств на території України? Як уникнути ризиків?

Передусім, інвесторів відлякує високий рівень корупції, зміна влади, недовіра до судової системи, нестабільність національної валюти, монополізація ринків та військовий конфлікт. Щоб наш бізнес став зрозумілим для потенційних інвесторів, нам потрібно провести його трансформацію та створити такі умови, які гарантуватимуть бізнесменам прозорі й зрозумілі правила гри. 

Для того, щоб азіатські країни були ще більше зацікавлені інвестувати в капітал українських компаній, необхідно здійснити очевидні кроки. Потрібно впровадити просте адміністрування податків, об’єктивну систему захисту прав кредиторів і права власності, ефективну систему регулювання. Іншими словами, зробити Україну конкурентоспроможною для інвестицій у порівнянні з іншими країнами.

Окрім того, для розвитку двостороннього партнерства з азіатськими країнами (зокрема, з Китаєм) потрібно чітко розуміти, яке місце займе Україна в ініціативі «Нового шовкового шляху», який дозволить доставляти товари з Китаю в Європу за 16 днів. Сьогодні «шовковий шлях» морем дозволяє доставляти товари за 30 днів. Відповідно, у зворотному напрямку ми зможемо відправляти власну продукцію в азіатські країни (в тому числі у Китай), використовуючи «Новий шовковий шлях».

Успішність залежить від активності України та готовності пропонувати інфраструктурні проекти, що призведе до зростання інвестицій. Україна має можливість збільшити свій транзитний потенціал, але для цього потрібно ввести прозорі правила роботи української митниці, мінімізуючи затримки транзиту товару через митну територію України, планово змінити рухомий склад, а також збільшувати норму швидкості проходження товарних вагонів за добу. В середньому показник – 200 км на добу. В Україні таку відстань вагон проходить за 2 доби.

Експерти також радять вступити до міжнародної фінансової організації Азіатського банку інфраструктурних проектів. Зазначена міжнародна фінансова організація є основним інвестором в інфраструктурні проекти «Одного поясу, одного шляху». Без членства ми не зможемо розраховувати на зростання інвестицій в інфраструктурні проекти в Україні.

Які розпочаті та реалізовані проекти Ви могли б виділити?

Наш корпоративний меседж – вирішувати глобальні проблеми бізнесу. Працюємо з такими індустріями як Retail, логістика, фармація, IT, нафта і газ, будівництво. Ми спрямували свою діяльність на співпрацю з іноземними клієнтами, які відкривають бізнес в Україні, а також – на налагодження торгових відносин (експорт продукції) з Китаєм. Супроводжуємо та співпрацюємо лише з бізнесом, а отже знаємо про нього все. Найближчим часом ми плануємо стати компанією number one на українському ринку щодо супроводження іноземного бізнесу, а також відкрити представницькі офіси у Львові, Дніпрі та Одесі.

Сьогодні ми супроводжуємо інвестиції з Нідерландів у сфері морських перевезень, статутний капітал яких становить мільйони доларів США. Свого часу інвестори з Китаю виявили бажання інвестувати близько 1 млрд доларів США. Але я їм порадив не поспішати з тих причин, що у нас поки відсутні сектори (компанії), які готові прийняти такі інвестиції та не має проектів, що їх виправдають. До того ж це могло призвести до втрати інвестицій. Так як існують необґрунтовані вимоги з боку українських правоохоронних органів, коливання курсу валют і в найближчому майбутньому проведення президентських та парламентських виборів. Зараз супроводжуємо першу угоду в сфері технологій вище 10 млн китайських єн. Тому впевнені, що рухаємося у правильному напрямку.

Денисе, на Вашу думку, чи належним чином врегульовані права іноземних інвесторів в законодавчому аспекті?

Звичайно, нам є ще над чим працювати. Однак я вважаю добрим знаком підписання Президентом України Закону «Про валюту і валютні операції» та покладаю великі надії, що в майбутньому Парламент все ж таки прийме законопроект про виведений капітал, який допоможе залучити інвестиційні кошти.

Назвіть ключові цілі проекту «inUkraine Investment Assoсiation», які можуть принести успіх нашій державі.

Впевнений, що залучення зазначених іноземних інвестицій дозволить Україні збільшити валовий внутрішній продукт, забезпечить наявність додаткових робочих місць (зайнятість населення), поповнення державного бюджету та збільшення купівельної спроможності українців, а також стимулюватиме до економічного розвитку держави.

Врешті-решт мають зникнути всі сумніви, які наразі можемо чути від іноземних інвесторів. Натомість прийде розуміння, що Україна – це держава величезних можливостей. Наша мета – залучити до бізнесу ще більшу кількість іноземних компаній та вийти на траєкторію зростання і відновлення нашого виробничого потенціалу. Сподіваюся, що Україна зможе трансформувати своє законодавство і ставлення до іноземних інвесторів, освоївши ще більш потужніші інвестиції.Загрузка...

Оставьте первый комментарий