Запуск Антикорупційного суду фото

Сергій Алєксєєв, юрист, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя.

 

Напередодні новообрані на публічному та прозорому конкурсі 38 суддів Вищого антикорупційного суду склали присягу. Таким чином завершилось формування незалежної антикорупційної інфраструктури.

 

Три роки ми йшли до цього і розпочалося все із схвалення ініційованих Президентом України Петром Порошенком змін до Конституції в частині правосуддя та ухвалення закону «Про судоустрій та статус суддів». Саме там було закріплено створення в Україні двох Вищих спеціалізованих судів - Вищого антикорупційного суду та Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Останній, до речі, також вже на фінальному етапі створення.

 

Одним із найскладніших етапів особисто для мене було ухвалення безпосередньо закону «Про Вищий антикорупційний суд», в якому вже детально визначалась процедура його створення та принципи роботи. Дискусії були дуже гарячими, і попри негативні прогнози ми змогли вийти на оптимальний і збалансований варіант закону, що дозволив залучити міжнародних експертів до конкурсного відбору і провести його безпрецедентно відкрито.

 

Сам конкурс до Антикорупційного суду тривав 7 місяців. Документи для участі у ньому подали 343 претенденти, з яких і обрали 38 найкращих. Дуже важливу роль у проведенні конкурсу зіграли представники Міжнародної ради громадських експертів, які відповідали за перевірку кандидатів на доброчесність та добропорядність. До її складу увійшли 6 міжнародних експертів, серед яких були колишні судді та прокурори з Великобританії, Канади, Данії, Литви та Македонії. Зі 113 претендентів на суддівські посади в ВАС, які успішно пройшли тестування, експерти ГРМЕ мали питання до 49. І лише 7 з них допустили до завершального етапу співбесід.

 

Зараз на плечі новообраних суддів лягає дуже серйозна відповідальність. Та на законодавчому рівні ми забезпечили суддям Антикорупційного суду повну незалежність від будь-якої гілки влади, аби зробити неможливим навіть гіпотетичний тиск або втручання в їхню роботу. Дуже важливий є і персональний склад суду - 42% новопризначених суддів є фаховими науковцями та адвокатами, що ніколи раніше не працювали у судовій системі. Це та «нова кров», на яку всі чекали.

 

Тепер чекаємо на безпосередній початок роботи Антикорупційного суду і розгляд ним перших справ.

 Загрузка...

Оставьте первый комментарий