Коноплі (канабіс): наркотик чи ліки фото

Олександр Опанасенко - народний депутат ВРУ, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики

 

Реакція пересічного українця на слова «коноплі» чи «канабіс» прогнозована та однозначна: це наркотик, а наркотик  - то велике зло, і всі порядні люди про це знають. Проте якщо дивитися на світ і процеси, що протікають у ньому, винятково як на біле і чорне, то дуже важко ламати стереотипи і рухатися вперед. 

 

Як з’ясувалося, за останні кілька років вчені, котрі досліджують коноплі, відкрили унікальні лікувальні властивості цієї культури. Отримані результати призвели до масової зміни законодавства у багатьох західних країнах. І якщо раніше вирощування, зберігання та вживання конопляної продукції, що містить канабіноїди, карались штрафами, громадськими роботами та навіть позбавленням волі, то сьогодні законодавці у Сполучених Штатах Америки, Канаді, Бельгії, Франції, Чехії та інших країнах західного світу приймають більш толерантні закони. 

 

У США, до прикладу, чимало штатів (серед них найбільший штат країни -  Каліфорнія) внесли зміни до законодавства про легкі наркотики, тим самим легалізувавши їх. Таким же шляхом пішла  Канада та інші країни. При цьому вирощування, переробка і використання канабісу перебувають під контролем держави, наркодилери втрачають незаконні шалені прибутки,  а податки від продажу марихуани (мільярди доларів) наповнюють державний бюджет. 

 

А як справи в Україні? Та ніяк. І ми, власне, не будемо дискутувати з приводу того, дозволяти сьогодні поціновувачам «травички» законно зберігати якусь кількість зілля чи ні. Нас хвилює інший аспект –застосування канабісу в медичних цілях. Бо в тих країнах, які згадувалися вище, взагалі не виникає питань щодо використання похідних від конопель для лікування складних і небезпечних хвороб, а також для паліативної допомоги. 

 

 

Для нас ця тема не просто актуальна і болюча, проблема потребує якнайшвидшого вирішення, бо в Україні наразі величезна кількість хворих людей страждає від нелюдського болю, не отримуючи зовсім (або з величезними труднощами) ефективних знеболюючих препаратів. Як правило, для цього використовують таку наркотичну речовину, як морфій. Складність полягає у тім, що він належить до групи важких наркотиків, а тому отримати його непросто, крім того, він доволі швидко викликає стійку залежність. 

 

Найкраща альтернатива сьогодні – це ліки з коноплі. До такої думки схиляються і лікарі, котрим доводиться мати справу з важкохворими, та представники громадських організацій, які займаються питаннями медичної допомоги, і, звичайно, родичі тих, хто страждає від болю і не має можливості отримати адекватну допомогу.    

 

Найбільш активні розробки препаратів на основі канабісу ведуться на території США, Канади, Ізраїлю. Тривалі дослідження дозволили вченим розробити насправді ефективні ліки, які борються з найважчими хворобами. На жаль українські науковці наразі не мають можливості брати участь у цьому процесі, бо в Україні існує не просто заборона на використання наркотичних складових канабісу, а й на  дослідження цієї рослини, котра, до слова, росла на наших теренах протягом тисячоліть. 

 

Аби не бути голослівним, вважаю за потрібне навести перелік основних захворювань, у лікуванні яких у цивілізованих країнах успішно застосовуються похідні канабісу. 

 

            •          Епілепсія. Відзначається висока результативність такого лікування – кількість нападів зменшується більше ніж на 50 відсотків. 

            •          Хвороба Альцгеймера – хронічне нейродегенеративне захворювання, що руйнує людську психіку. З кожним роком зростає кількість хворих (переважно людей похилого віку). Хвороба наразі вважається невиліковною, проте канабіноїди значно уповільнюють її розвиток і є надія, що з часом саме на основі цієї складової конопель будуть створені ефективні ліки. 

            •          Розсіяний склероз. Страждають нервові клітини головного та спинного мозку, виникають спазми м’язів, що призводить до тяжких психічних і фізичних розладів. Вживання препаратів, які містять канабіноїди, набагато полегшує стан хворих. 

            •          Онкозахворювання.  В США та в Ізраїлі канабіноїди застосовують як для лікування деяких видів раку, так і для зменшення больового синдрому. Результати доволі обнадійливі. 

 

Крім того, похідними канабісу лікують гепатит С, діабет другого типу, вони також сприяють зниженню холестерину, запобігаючи тим самим ризикам серцево-судинних захворювань. 

 

Висновок напрошується один: Україна повинна приєднатися до наукових досліджень, що ведуться у світових лабораторіях, а для цього нам слід невідкладно змінити законодавство, аби дати нашим вченим можливість проводити наукову роботу і використовувати медичний канабіс для лікування та паліативної допомоги.

 

І тут виникає питання: а чи готове наше суспільство до цього? Тотально, очевидно, ні, але перші паростки усвідомлення того, що не такий страшний чорт, як його нам малюють, уже є. Так, у квітні минулого (2018) року в Харкові пройшла перша на наших теренах міжнародна медична канабіс-конференція. У ній взяли участь як лікарі (173 спеціалісти), так і пацієнти, котрі пройшли курс лікування канабіноїдами (70 осіб).  

 

З цікавими доповідями виступили представники США, Литви, Польщі, Ізраїлю. То була чесна та відкрита розмова про всі плюси і мінуси, які супроводжують лікування цими препаратами. Адже, як і будь-які інші ліки, вони мають позитивні і негативні сторони. Проте якщо знати усі тонкощі вживання таких препаратів, то можна насправді реально допомогти важкохворим людям позбутися хвороби взагалі або значно поліпшити свій стан, самопочуття, а також якість життя. І це найголовніше. 

 

Усвідомлюю, що люди, далекі від цієї теми, не зовсім розуміють, як може лікувати трава, котра протягом багатьох років вважалася небезпечним наркотиком. Спробую пояснити це максимально просто. Справа в тім, що канабіс має величезну кількість складових, в тому числі тетрагідроканабінол (саме він спричиняє психотропну дію) і канабідіол, котрий практично не містить наркотичних сполук. 

 

Для лікування використовуються обидві речовини. Ліки, виготовлені на основі тетрагідроканабінолу, частіше призводять до негативних наслідків (тривога, напади паніки, тахікардія чи  аритмія), ніж ті препарати, в основі яких лежить канабідіол. Втім при правильному вживанні та контролю медиків негатив зводиться до мінімуму, особливо якщо взяти до уваги результати лікування, про які інформували учасників конференції шановні доповідачі, лікарі-практики та їхні пацієнти. 

 

Вважаю, що наразі необхідно дуже швидко реагувати на запит суспільства – отже слід внести цілу низку змін до чинних законів, аби розв’язати руки нашим аграріям і дати нарешті можливість вирощувати медичні коноплі. На основі цих рослин будуть виготовлятися ефективні ліки широкого спектру дії, а також проводитися наукові дослідження, оскільки зрозуміло, що сьогодні ми просто не знаємо усіх можливостей канабісу. Відповідний законопроект вже зареєстрований у Парламенті під номером 10313 від 20.05.2019 Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення фундаментального права особи на життя.

 

І на завершення: суспільство повинно усвідомити, що не можна огульно відмовлятися навіть від тих речей, які багато років вважалися великим злом. Світ змінюється, не стоїть на місці наука –  саме тому сьогодні тисячі важкохворих людей отримали надію і можливість зцілення. І наша країна не має стояти на узбіччі, ми повинні бути в процесі. 

 

 Загрузка...

Оставьте первый комментарий